Praca jako kierowca w Niemczech – dla kogo i za jaką pensję?

Zew przygody, niekończące się podróże, możliwość dotarcia do interesujących miejsc w kraju i poza nim – wielu  osobom z tym właśnie kojarzy się praca jako kierowca. W Niemczech, choć nie tylko, pracują tysiące naszych rodaków, którzy codziennie przemierzają setki kilometrów dostarczając powierzone w ich ręce ładunki. Choć ich praca nie należy do łatwych, to chętnych nie brakuje – a to za sprawą atrakcyjnych zarobków i korzystnych warunków zatrudnienia. Ile można zarobić pracując w Niemczech jako kierowca? Jakie wymagania należy spełnić, aby podjąć pracę kierowcy w Niemczech? Gdzie szukać ofert pracy dla kierowców w Niemczech?

 

Praca w Niemczech jako kierowca – czy warto?

 

Praca jako kierowca w Niemczech, jak każda inna, ma swoje wady i zalety. Warto więc wziąć je pod uwagę przed podjęciem decyzji o przekwalifikowaniu się w tym kierunku. Zacznijmy od plusów, których nie brakuje. Przede wszystkim – kierowca zawodowy jest dziś szczególnie poszukiwanym pracownikiem. Zarówno firmy w Polsce, jak i za granicą, prowadzą stały nabór na pracowników wyspecjalizowanych w drogowym przewozie towarów. Najlepiej odzwierciedlają to liczne oferty skierowane do osób szukających pracy jako kierowca w Niemczech. Wysokie wynagrodzenie i atrakcyjne warunki pracy kuszą – nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa osób podejmujących pracę kierowcy w Niemczech. Za granicą coraz częściej można spotkać zatem kierowców z Polski zatrudnionych przez niemieckie przedsiębiorstwa z takich branż, jak choćby spożywcza, rolnicza czy przemysł. Nieco bliżej przyjrzyjmy się zarobkom, na jakie mogą liczyć kierowcy pracujący w Niemczech. Osoby zaczynające swoją karierę zawodową w branży transportowej, mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu około 8000 zł miesięcznie. Znacznie więcej na pokonywaniu tras po niemieckich drogach zarobić mogą kierowcy posiadający dodatkowe kwalifikacje, takie jak szkolenie ADR, uprawniające do przewozu towarów niebezpiecznych w cysternach, chłodniach czy kontenerach. Na wysokość zarobków wymienianych w ofertach pracy dla kierowców w Niemczech wpływa też znajomość języka niemieckiego. Opanowanie go choćby w stopniu komunikatywnym pozwala na wybór spośród bardziej atrakcyjnych ofert zatrudnienia. Niemiecki rynek transportowy to spory wabik zwłaszcza dla młodych kierowców, choć nie tylko. W polskim transporcie od kilku dobrych lat zaobserwować można rosnące z roku na rok niedobory kadrowe wśród kierowców oraz podnoszącą się średnią wieku pracowników. Jednym z powodów są zarobki – niższe niż w przypadku kierowców pracujących w Niemczech. W polskich firmach kierowcy zarobić mogą od 3000 do nieco ponad 5000 zł netto. Praktyką wielu przedsiębiorstw jest też wypłacanie zatrudnionym osobom minimalnej krajowej powiększonej o diety oraz ryczałt przysługujący z tytułu spania w kabinie. Co ważne, zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych kierowców w Niemczech stale rośnie. A to oznacza, że podnosić się będą również oferowane im zarobki.

 

Praca w Niemczech dla kierowców – z jakimi kwalifikacjami?

 

Do podjęcia pracy jako kierowca zawodowy w Niemczech niezbędne jest oczywiście prawo jazdy kategorii C (pozwalające na prowadzenie samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony). Można się o nie starać po uzyskaniu prawa jazdy kat. B. Wielu kierowców decyduje się od razu na zrobienie kategorii C+E, co daje im możliwość realizacji kursów z przyczepą lub naczepą. Samo prawy jazdy nie wystarczy jednak do znalezienia pracy jako kierowca w Niemczech. Aby cieszyć się tytułem kierowcy zawodowego, zainteresowani muszą przejść odpowiednie szkolenie – kwalifikację wstępną bądź kwalifikację wstępną przyśpieszoną. Należy mieć także na uwadze, że co pięć lat, kierowca zobowiązany jest do odnowienia uzyskanych uprawnień poprzez przejście szkoleń okresowych. Niezbędne są też badania lekarskie oraz badania psychologiczne. Uzyskanie wszelkich uprawnień może trwać około pół roku, trzeba też liczyć się z kosztami rzędu nawet ponad 5 tysięcy złotych. Należy zatem liczyć się ze sporym wydatkiem i dodatkowo uzbroić w nieco cierpliwości. Dodatkowo, jeśli zależy nam na znalezieniu atrakcyjnej pracy w Niemczech dla kierowców, przydać nam się może również kurs ADR. Jego koszt to 550 zł. Przeglądając oferty pracy dla kierowców w Niemczech z pewnością spotkamy się z ogłoszeniami skierowanymi do osób z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem zawodowym oraz znajomością języka – najczęściej niemieckiego lub angielskiego, na co najmniej podstawowym poziomie.

 

Oferty pracy dla kierowców w Niemczech – gdzie szukać?

 

Mimo dużego zapotrzebowania na kierowców zawodowych na niemieckim rynku, znalezienie odpowiedniej oferty może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście, osobom myślącym o podjęciu pracy w Niemczech jako kierowca, z pomocą przychodzą agencje pośredniczące w zatrudnieniu dla  zagranicznych przedsiębiorstw. Korzystanie z ich wsparcia to wygodne rozwiązanie, pozwalające znaleźć najlepsze oferty pracy dla kierowców w Niemczech. Dlaczego? Agencje te specjalizują się w wyszukiwaniu najciekawszych propozycji zatrudnienia. Doskonała znajomość niemieckiego rynku pracy oraz doświadczenie w kojarzeniu pracodawców z pracownikami to spore udogodnienie zwłaszcza dla osób, które podejmują pracę jako kierowca w Niemczech po raz pierwszych, choć nie tylko dla nich. Szukanie pracy w Niemczech dla kierowcy poprzez agencję to szansa na znalezienie zatrudnienia z wysokim wynagrodzeniem, a także na korzystnych warunkach, choćby pod względem miejsca zatrudnienia, rodzaju auta, systemu pracy, regularności wypłat czy zapewnianych dodatków.

 

Polub nas na Facebooku

Zapisz się do newslettera

Dopisz się do naszej listy subskrybcyjnej i otrzymuj powiadomienia o atrakcyjnych ofertach pracy, najnowszych artykułach prosto na swoją skrzynkę e-mail.

[FM_form id=”1″]