Praca w Niemczech jako kierowca tira – jak zacząć?

Bycie kierowcą w Niemczech to nie lada wyzwanie, ale i możliwość znalezienia stabilnego zatrudnienia. Przed podjęciem tej jakże ważnej, życiowej decyzji, przyjrzyj się z bliska wszystkim plusom i minusom pracy za kółkiem samochodu ciężarowego. A gdy na Twojej liście znajdzie się znacznie więcej „za” niż „przeciw”, zacznij szukać pracy dla kierowcy w Niemczech. Gdzie czekają na Ciebie najlepsze oferty pracy? Na jakie warunki i zarobki możesz liczyć? Jakie kwalifikacje zagrają na Twoją korzyść?

 

Czy praca kierowcy w Niemczech jest dla każdego?

 

Zacznijmy od bilansu plusów i minusów pracy kierowcy w Niemczech. Na start – korzyści, których nie brakuje. Kluczowe z nich to przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenie. To, w przypadku osób, które są na początki swojej ścieżki zawodowej, może oscylować wokół 8000 zł miesięcznie. To nawet dwa razy więcej w porównaniu z zarobkami oferowanymi na polskim rynku transportowym! Praca za kółkiem samochodu ciężarowego to jednak nie tylko stabilność finansowa. Wielu kierowców w Niemczech ceni sobie dostęp do nowoczesnej floty, doskonałej jakości infrastrukturę drogową oraz przepisowe przestrzeganie czasu pracy przez zatrudniające ich przedsiębiorstwa. A to nie koniec, bo przecież od lat zawód kierowców zawodowych utożsamiany jest z możliwością podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Praca kierowcy w Niemczech to zajęcie wręcz stworzone dla osób, które w swoim życiu nie lubią rutyny. Jest i druga strona medalu – dni i tygodnie spędzona z dala od bliskich i znajomych, siedzący tryb życia i brak ruchu oraz często monotonna, niezdrowa dieta stanowią spore wyzwanie, nie tylko dla początkujących kierowców w Niemczech. Mając jednak świadomość czekających w tej pracy trudności, możemy czerpać z niej nie tylko korzyści finansowe, ale zwykłą, zawodową satysfakcję.

 

Oferty pracy dla kierowców w Niemczech

 

Spore niedobory w branży transportowej w Niemczech spowodowały znacznie otwarcie tamtejszych przedsiębiorstw na kierowców zawodowych z Polski. Tych przybywa tam niemal z roku na rok – atrakcyjne wynagrodzenie i korzystne warunki zatrudnienia kuszą nie tylko doświadczonych kierowców, ale i tych planujących rozpoczęcie kariery w branży. Jedni i drudzy w szukaniu najlepszych ofert pracy dla kierowców w Niemczech skorzystać mogą z pomocy wyspecjalizowanych w tym agencji. To wygodna i szybka opcja znalezienia dobrze płatnej, a jednocześnie pewnej i bezpiecznej pracy. Szukanie pracy poprzez agencje daje dostęp do aktualnych, starannie wyselekcjonowanych propozycji zatrudnienia w każdym niemal zakątku Niemiec. Zainteresowane osoby mogą przeglądać oferty zróżnicowane również pod kątem wymaganych uprawnień, znajomości języka, systemu pracy czy wysokości oferowanego wynagrodzenia. To jednak nie koniec zalet – dzięki wsparciu agencji możemy liczyć na dobranie przez nią oferty idealnie dopasowanej do naszych umiejętności i kwalifikacji. To spore udogodnienie w porównaniu z szukaniem pracy dla kierowcy w Niemczech na własną rękę, zwłaszcza jeśli nie znamy niemieckiego rynku pracy. Dodatkowa korzyść to pełen nadzór nad procesem związanym z przekazywaniem potrzebnych dokumentów, a także rozpoczęciem pracy jako kierowca w Niemczech.

 

Kwalifikacje kierowcy pracującego w Niemczech

 

Praca w Niemczech dla kierowcy TIR-a wymaga przede wszystkim posiadania prawa jazdy – kategorii C (pozwalającego na prowadzenie pojazdów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony) lub C+E (uprawniającego do realizowania kursów z przyczepą lub naczepą). Do podjęcia pracy jako kierowca w Niemczech potrzebne jest również uzyskanie kwalifikacji zawodowych, które należy odnawiać  z częstotliwością co 5 lat. Do czasu i kosztów zdobycia uprawnień doliczyć należy także badania lekarskie i psychologiczne. Aby podnieść swoje szanse na znalezienie pracy jako kierowca w Niemczech warto też zainteresować się kursem ADR, którego koszt wynosi 550 zł. Dodatkowe kwalifikacje to możliwość znalezienia oferty pracy dla kierowców w Niemczech z jeszcze lepszym wynagrodzeniem. Przychylnym okiem pracodawcy zza granicy patrzą również na kandydatów, którzy mogą pochwalić się znajomością języka obcego. W głoszeniach o pracę dla kierowców w Niemczech najczęściej wymiany jest język niemiecki na poziomie podstawowym lub komunikatywnym. Niekiedy pojawia się również język angielski. Na wyspecjalizowanych kierowców w Niemczech czekają zarobki rzędu 8000-1000 zł miesięcznie, czyli niemal dwukrotnie wyższe niż w Polsce.

 

Warunki pracy jako kierowca w Niemczech

 

Na pracę jako kierowca w Niemczech decyduje się coraz większa liczba pracowników z Polski. Kuszą ich nie tylko wysokie zarobki, ale i atrakcyjne warunki zatrudnienia w wielu regionach kraju naszego zachodniego sąsiada. Bezpieczna i stabilna praca pozyskana z pomocą wyspecjalizowanej agencji to przede wszystkim praca na różnych rodzajach aut, w tym wywrotkach, naczepach czy autotransporterach. Wśród ofert pracy dla kierowców w Niemczech znaleźć można również informację o systemie pracy, którymi najczęściej są systemy 2/1, 3/1 lub 4/1, skrupulatnie przestrzegane przez niemieckie przedsiębiorstwa. Na wynagrodzenie wypłacane co tydzień lub co miesiąc, składają się dodatki za nocleg w aucie poza bazą oraz diety. Szukający pracy w Niemczech kierowcy mogą liczyć na niemiecką umowę o pracę, będącą gwarancją stabilnego zatrudnienia w branży transportowej. To ogromne udogodnienie, zwłaszcza dla osób, które są na początku swojej kariery zawodowej za kółkiem samochodu ciężarowego.

 

Polub nas na Facebooku

Zapisz się do newslettera

Dopisz się do naszej listy subskrybcyjnej i otrzymuj powiadomienia o atrakcyjnych ofertach pracy, najnowszych artykułach prosto na swoją skrzynkę e-mail.

[FM_form id=”1″]