Formularz dodawania opinii

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy, w tym udostępnienie tych danych podmiotom trzecim – pracodawcom zagranicznym, dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu aktualnej i przyszłych rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Ochronie Danych Osobowych (t.j. z dnia 25 listopada 2015 r., Dz. U. z 2015 r. poz. 2135). Zostałem poinformowany iż: (a) administratorem moich danych osobowych jest Bresland Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, (b) moje dane osobowe przetwarzane będą w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji, (c) posiadam prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, (d) dane osobowe podaję dobrowolnie, jednak podanie danych kontaktowych i danych związanych bezpośrednio z procesem rekrutacji (wymagane uprawnienia, wymagane doświadczenie oraz umiejętności) jest niezbędne, celem uwzględnienia mojej osoby w tym procesie.

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Przybywa osób zainteresowanych podjęciem pracy jako kierowca zawodowy. Aby usiąść za kółkiem samochodu ciężarowego, musisz najpierw zdobyć niezbędne uprawnienia. Dzięki nim masz szansę na zdobycie interesującej i dobrze płatnej pracy – na przykład w Niemczech. Właśnie tam, wykwalifikowani kierowcy są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników. Podpowiadamy, jak rozpocząć karierę w zawodzie truckera!

 

Na początek – prawo jazdy kat. B

 

Aby zostać kierowcą ciężarówki, potrzebujesz odpowiednich kwalifikacji. Pierwszy krok to oczywiście wyrobienie prawa jazdy kategorii B, uprawniającego do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Pamiętaj, że aby móc zdawać egzamin, musisz mieć ukończone 18 lat. Koszt kursu, w zależności od firmy i miasta, w jakim planujesz go zrobić, wynosi od 900 do 1800 zł. Do kosztów dolicz też badanie lekarskie (200 zł), koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego (170 zł), zdjęcie do prawa jazdy (25 zł), a w przypadku pomyślnego zdania egzaminu, koszt wydania prawa jazdy w urzędzie (100,50 zł).

 

Następny etap – prawo jazdy kat. C i C+E

 

Po zdobyciu prawa jazdy kat. B, czas na kolejny etap zdobywania uprawnień – kategorię C i C+E. Pozwalają one na kierowanie pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony razem, a w przypadku C+E – z przyczepą lub naczepą. Aby podejść do egzaminu, potrzebujesz odpowiednich zaświadczeń lekarskich (200 zł) i psychologicznych (150 zł) do jazdy ciężarówką, odebrać profil kursanta kierowcy w wydziale komunikacji i zapisać się na kurs.  Sam kurs kategorii C składa się z 20 godzin teorii i 30 godzin praktyki i kosztuje od 1900 do 2500 zł. Kurs kategorii C+E to koszt od 2000 do 2600 zł. Na kurs składa się 20 godzin lekcyjnych teorii i 25 godzin praktyki. Uwaga  – jeśli jesteś w wieku 18-21, w celu uzyskania kwalifikacji zawodowych, musisz ukończyć tak zwany kurs kwalifikacji wstępnej (260 godzin teorii i 20 godzin praktyki), którego koszt waga się od 1800 do 3500 zł. U osób powyżej 21 roku życia kwalifikacja wstępna pełna (3500-5000 zł) obejmuje 130 godzi teorii i 10 godzin praktyki.  Jak każdy kierowca, co 5 lat, musisz odnawiać zdobyte uprawnienia poprzez odbycie szkoleń okresowych. Do kosztów całkowitych przygotowania do zawodu, dolicz jeszcze wyrobienie karty kierowcy – 172,20 zł.

 

Dodatkowe kwalifikacje

 

Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy jako kierowca w Niemczech, możesz starać się o uzyskanie dodatkowych uprawnień. Szczególnie przydatne może być uprawnienie o przewóz ładunków niebezpiecznych ADR, czyli łatwopalnych, żrących i wybuchowych (ok. 500 zł) i uprawnienia operatora hydraulicznego dźwigu samochodowego HDS, umożliwiającego załadunek i rozładunek ciężarówek (ok. 1000 zł).

 

Łączne koszty uzyskania wszelkich uprawnień wynoszą od blisko 10 do nawet 15 tysięcy złotych. Duże zapotrzebowanie na kierowców zawodowych sprawia, że coraz więcej firm, także oferujących pracę kierowcom w Niemczech, gotowych jest na sfinansowanie kursu prawa jazdy czy kwalifikacji wstępnej swojemu pracownikowi.

Polub nas na Facebooku

Zapisz się do newslettera

Dopisz się do naszej listy subskrybcyjnej i otrzymuj powiadomienia o atrakcyjnych ofertach pracy, najnowszych artykułach prosto na swoją skrzynkę e-mail.

[FM_form id=”1″]