Kradzieże transportowanych towarów – jak im zapobiegać?
Międzynarodowy transport towarów to codzienność dla przedsiębiorców, prowadzących działalność z zagranicznymi kontrahentami. Co sekundę, w całej Europie ładowane, przeładowywane i wyładowywane są tony różnego rodzaju towarów, wartość których przekracza dziesiątki tysięcy euro. Jednym z kluczowych ryzyk, wpisanych w charakter transportu drogowego, są kradzieże ładunków. Na kim spoczywa odpowiedzialność za utracony towar? Czy i jak można zapobiegać działaniom złodziei?
Utrata ładunku w wyniku kradzieży – kto za nią odpowiada?
Wraz z przyjęciem towaru do przewozu, aż do chwili jego wydania odbiorcy, przewoźnik odpowiedzialny jest za całkowitą bądź też częściową utratę lub zaginięcie transportowanego towaru. Odpowiedzialność przewoźnika wyłączają ściśle określone przez prawo przypadki, w tym siła wyższa, wadliwe opakowanie towarów, ich szczególna podatność na szkodę czy też przyczyny leżące po strony nadawcy lub odbiorcy ładunku. Należy jednocześnie pamiętać, że działania osób trzecich, a co za tym idzie również kradzieże, nie stanowią podstawy do zwolnienia przewoźnika z odpowiedzialności. Fakt utraty towaru w wyniki działań złodziei, to wystarczający powód do obarczenia go konsekwencjami finansowymi przez nadawcę ładunku.
Kradzieże ładunków w transporcie drogowym
Kradzieże ładunków oraz rozboje, czyli kradzieże z użyciem przemocy czy groźbą jej użycia, stanowią najczęstszą przyczynę utraty towarów w transporcie drogowym. W wielu przypadkach, do ryzykownych sytuacji dochodzi na skutek pośpiechu przedsiębiorcy, który powierza towar w ręce nieuczciwego przewoźnika oraz przez nieuwagę kierowców, którzy łamią procedury bezpiecznego transportu ładunków. Zgodnie z prawem, przewoźnik powinien przewidywać możliwe zagrożenia wynikające z przewozu towaru, by zminimalizować ich wystąpienie. Udowodnienie przesłanek wyłączających odpowiedzialność przewoźnika spoczywa na nim samym, dlatego staranne wykonywanie zadań – zarówno przez niego, jak i zatrudnionych kierowców – ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa transportu.
Metody zapobiegania kradzieżom
W walce z procederem kradzieży w transporcie warto stosować metody, które minimalizują ryzyko ewentualnych strat. W przypadku przewozu towarów o wysokiej wartości, na wyposażeniu samochodu ciężarowego powinien znajdować się tak zwany „container lock”, czyli zamek kontenera, chroniący ładunek i pośrednio także samego kierowcę. Ten, w trakcie postoju w dobrze widocznym miejscu na bezpiecznym parkingu ,powinien pamiętać o tym, by podwozie z kontenerem pozostawały ze sobą połączone przez cały czas. Dobre zwyczaje nakazują również zachowanie czujności, a zwłaszcza unikanie rozmów z osobami postronnymi o rodzaju ładunku czy trasie jego dostarczenia. Zawsze przed odjazdem, kierowca powinien sprawdzić dodatkowo stan plomby.