Transport żywności – wymagania
Nim produkty spożywcze dotrą do sklepów i na stoły klientów, muszą pokonać długą drogę. Kluczowym etapem ich podróży jest transport – przeprowadzony szybko i z uwzględnieniem wymogów określonych przez ustawę. Właściwy przewóz żywności, od którego zależy zdrowie konsumentów, to dla firm transportowych nie lada wyzwanie.
Rodzaj żywności a wymagania w transporcie
Jabłka, ziemniaki, ryby, pszenica czy drób – to zaledwie część transportowanych codziennie produktów spożywczych. Mnogość grup asortymentowych, jak również indywidualnych cech produktów, ich właściwości, stanu skupienia czy sposobów opakowania wiąże się z odmiennymi wymaganiami, jakim sprostać muszą firmy transportowe. Inaczej przebiegać będzie bowiem przewóz produktów pochodzenia zwierzęcego, inaczej mrożonek, a jeszcze inaczej płynów. Szczegółowe wymagania spisane zostały w licznych unijnych i krajowych regulacjach prawnych, w tym w Ustawie o bezpieczeństwie żywności, Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie higieny środków spożywczych oraz Rozporządzeniu (WE) 853/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 roku ustanawiającym szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego.
Odpowiedzialność przewoźnika
Zgodnie z przyjętym prawem, na firmach przewozowych spoczywa obowiązek zatwierdzenia i rejestracji pojazdów, które służą do transportu produktów żywnościowych przez państwowego inspektora sanitarnego. W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego konieczna jest dodatkowo rejestracja przez powiatowego lekarza weterynarii, wydającego decyzję o wpisie do rejestru zakładów i przydzielającego weterynaryjny numer identyfikacyjny. Firma przewozowa zobowiązana jest również do zapewnienia odpowiednich warunków przewozu, typowych dla danych produktów. Wszelkie uchybienia, mogą skutkować obarczeniem przewoźnika konsekwencjami finansowymi.
Warunki przewozu żywności
Niezwykle istotną kwestią w transporcie wielu produktów żywnościowych jest odpowiednia temperatura. Z tego powodu, przewożące je pojazdy, muszą być wyposażone w specjalistyczne urządzenia rejestrujące działanie sprzętu chłodniczego. Dla prawidłowej realizacji zlecenia ważny jest też umiejętny załadunek i rozładunek towaru. Produkty powinny być zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych i ewentualnymi uszkodzenia mechaniczne. Zgodnie z dobrymi praktykami, wszelkie środki do transportu żywności nie powinny być wykorzystywane do przewożenia innego rodzaju ładunków. Kluczową rolę odgrywa także higiena transportu, który powinien odbywać się w czystej, pozbawionej obcych zapachów, szkodników czy pleśni kabinie. Nie bez znaczenia jest również możliwie najkrótszy czas dostawy towarów, zwłaszcza posiadających krótkie terminy przydatności do spożycia.