Pracujesz jako kierowca w Niemczech? Zobacz, jak radzić sobie w upały w trasie!
Lato zawitał już na dobre, a wraz z nim – upały, stanowiące ogromne wyzwanie dla zawodowych kierowców w Niemczech. Ci, spędzając w swoich ciężarówkach większość czasu zarówno w dzień, jak i w nocy, w szczególności narażeni są na szybsze zmęczenie, problemy z koncentracją oraz odwodnienie organizmu. Gdy słupki rtęci pną się niebezpiecznie w górę, warto znać sprawdzone sposoby na walkę z doskwierającym gorącem. Oto one!
Praca kierowcy w Niemczech a upały
Zbliżające się wielkimi krokami upały, to tak naprawdę ostatni moment, by przygotować się na ich nadejście. Ludzki organizm niezbyt dobrze znosi bowiem nagłe zmiany temperatur – zwłaszcza w przypadku tych wysokich. Zgodnie z badaniami, produktywność pracowników w gorące dni spada nawet o 20-25 %! W pracy kierowcy w Niemczech wiąże się to z mniejszą zdolnością koncentracji, która może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Nie bez znaczenia jest też komfort pracownika. Dobrze więc, by przed nastaniem upałów stworzyć sobie odpowiednie warunki pracy.
-
Wietrzenie pojazdu
Kierowcom w Niemczech polecamy w pierwszej kolejności dokładnie przewietrzenie pojazdu przed wyruszeniem w trasę. Dobrym pomysłem jest też otwieranie okien kabiny w trakcie postoju na skrzyżowaniach oraz na parkingach. Przepływające powietrze nie tylko ochłodzi wnętrze, ale i znajdujące się w nim nagrzane elementy. Warto również rozważyć zakup specjalnej maty przeciwsłonecznej.
-
Ustawienie klimatyzacji
Niezbędnym wyposażeniem pojazdu kierowcy pracującego w Niemczech jest sprawna klimatyzacja. W upalne dni ważne, by ustawiona była ona na poziomie 8 stopi poniżej temperatury panującej na zewnątrz. Wbrew pozorom, maksymalne podkręcanie klimatyzacji nie jest dobrym pomysłem. Nie tylko dlatego, że sam proces chłodzenia zajmie więcej czasu – zbyt niska temperatura może oprowadzić do przeziębienia, a nawet szoku termicznego.
-
Okulary z filtrem UV
Osoby pracujące jako kierowcy w Niemczech, w każdą trasę powinny zabierać ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Zwłaszcza latem, dzięki nim uniknąć można dokuczliwego bólu i zmęczenia oraz oraz ewentualnego, niebezpiecznego oślepienia przez promienie słoneczne w trakcie jazdy.
-
Uzupełnianie płynów
Kluczową rol w pracy kierowcy w Niemczech latem, choć nie tylko wtedy, odgrywają uzupełniane regularnie płyny. Zgodnie z zaleceniami, w okresie wysokich temperatur, należy dostarczać organizmowi co najmniej 2,5 litrów płynów dziennie, najlepiej w postaci wody mineralnej lub napojów izotonicznych. Nieskazane jest w tym czasie spożywanie nadmiernych ilości kawy, która może prowadzić do odwodnienia.
-
Przerwy na trasie
Kierowcy w Niemczech, w planie letnich tras, powinni uwzględnić także częstsze niż zwykle postoje. Zwłaszcza wtedy, gdy zaobserwują u siebie niepokojące objawy, takie jak choćby osłabienie, ospałość, nadmierne pragnienie czy uczucie niepokoju.